14. Cykliczna Żyrafa – Palmiry i Wiersze

W niedzielę, 15 maja członkowie Stowarzyszenia Żyrafa Żyrardów i KTR Tandem Mszczonów wybrali się na wycieczkę rowerową do Palmir i Wierszy, położonych w Kampinoskim Parku Narodowym. Była to już 14 odsłona serii Cykliczna Żyrafa. Dlatego też wycieczka musiała mieć wyjątkowy cel, którym właśnie było odwiedzenie tamtejszych cmentarzy-mogił ponad 2 tysięcy Polaków, zamordowanych w okresie II Wojny Światowej.

Palmiry. Uczestnicy wycieczki, do lewej: Michał, Paweł, Beata, Bogdan, Robert i Kamil

Wycieczka miała charakter turystyczny i krajoznawczy. Na zbiórce o godz. 9:00 zebraliśmy się w gronie 6 osobowym. Byli obecni Bogdan, Paweł, Kamil i Michał z Żyrardowa, Robert z Mszczonowa i Beata z Grodziska Mazowieckiego. Trasa naszej wycieczki prowadziła przez Bieniewice, Błonie, Rokitno, Bożęcin Duży, Truskaw i dalej w kierunku Palmir. Cmentarz położony w gęstym lesie zrobił na nas duże wrażenie. Liczne tabliczki upamiętniające bohaterów przybliżały nam ich oblicza. Przechodziliśmy kolejnymi alejkami i poznawaliśmy kolejne mogiły m.in. grób lekkoatlety i olimpijczyka Janusza Kusocińskiego, polityka i marszałka Sejmu Macieja Rataja oraz wybitnego poety Witolda Hulewicza. Oddaliśmy hołd wszystkim poległym.

Następnym etapem naszej wycieczki były Wiersze, gdzie znajduje się cmentarz upamiętniający poległych żołnierzy grupy AK „Kampinos”. Podróż po Kampinoskim Parku Narodowym była bardzo przyjemna, ale również stanowiła niemałe wyzwanie. Jechaliśmy czerwonym szlakiem, który jest niezwykle malowniczy. Kręte szlaki, korzenie, podjazdy stanowiły wyzwanie dla nas wszystkich. Były również momenty trudne, kiedy musieliśmy prowadzić swoje rowery na sypkim piachu. Ale razem daliśmy radę.

Wiersze

Wiersze

Wycieczka stanowiła połączenie wątku historyczno-patriotycznego oraz wątku sportowego. Odwiedziliśmy miejsca wyjątkowe i ważne dla historii Polski, a więc i dla nas samych. Poznaliśmy bliżej sylwetki wielu zasłużonych osób dla całego naszego narodu. Drogę powrotną  rozpoczęliśmy od miejscowości Roztoka, gdzie zatrzymaliśmy się w znanym wielu miłośnikom puszczy kampinoskiej, lokalnym punkcie gastronomicznym. Następnie wycieczka prowadziła przez miejscowości Wiejce, Gawartowo, Pass, Błonie i Grodzisk Mazowiecki. Tutaj wycieczkę zakończyła Beata, która tego dnia pokonała 115 km. Brawo 🙂 Robert skierował się na Mszczonów, a my obraliśmy kurs na Żyrardów. Na dojeździe do Żyrardowa złapał nas deszcz z gradem, który twardo przetrzymaliśmy.

Wycieczka łącznie wyniosła nas 120 kilometrów, co należy uznać za piękne dopełnienie całej wyprawy. Był to zdecydowanie udany i aktywny dzień. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział. Do zobaczenia na szlakach rowerowych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *