19. Cykliczna Żyrafa – Rogów Arboretum

W sobotę, 15 lipca wybraliśmy się na wycieczkę rowerową do Rogowa. Miasteczko to znajduje się w województwie łódzkim i znane jest przede wszystkim z ogrodu Arboretum, które prowadzone jest przez pracowników i studentów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z Warszawy.

W Żyrardowie spotkaliśmy się o godz. 7:00 i po odczekaniu kilku minut ruszyliśmy w drogę. Pierwszym naszym punktem wycieczki były Skierniewice, gdzie umówiliśmy się ze znajomymi rowerzystami z tego właśnie miasta oraz z Sochaczewa. W większym gronie jazda na rowerze jak zwykle daje nam więcej przyjemności, dlatego też miło było się spotkać ze znajomymi. Po krótkim postoju i ustaleniu dalszej trasy, ruszyliśmy w drogę. Do Rogowa poprowadził nas Paweł ze Skierniewic, który te okolice znał bardzo dobrze. Ze Skierniewic do Rogowa mieliśmy do przejechania ok. 30 km. Jechaliśmy spokojnymi drogami przez Mokrą, Maków, Lipce Reymontowskie, Przyłęk Duży i dalej do Rogowa. Okolice te wyróżniały się delikatnymi pagórkami, przez co jazda była ciekawsza 🙂 Łącznie droga do Rogowa liczyła 60 km.

Żyrafa Żyrardów

fot. Crazy Cyclist Sochaczew

Żyrafa Żyrardów

fot. Crazy Cyclist Sochaczew

Po dojechaniu na miejsce, w pierwszej kolejności weszliśmy na teren ogrodu, który był naszym podstawowym celem. Wejściówka do Arboretum dla dorosłego to 10 zł. Arboretum jest to miejsce, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy oraz zwykle prowadzi się badania nad nimi. My byliśmy ciekawi jak taki ogród wygląda od wewnątrz. Na pewno rzuca się w oczy różnorodność drzew i krzewów, na nas największe wrażenie zrobiło tamtejsze alpinarium, które było naprawdę bogate w roślinność. Po zaliczeniu Arboretum odwiedziliśmy w Rogowie muzeum dawnej kolei wąskotorowej, z którego do dziś – to ciekawostka – jeździ zabytkowa ciuchcia na trasie Rogów – Rawa Mazowiecka – Biała Rawska. Po odhaczeniu wszystkich planowych punktów naszej wycieczki zatrzymaliśmy się w pobliskiej pizzerii, gdzie solidnie uzupełniliśmy kalorie na nadchodzący powrót do domu. Było to ważne, ponieważ do domów zostało nam ok. 65 km.

Żyrafa Żyrardów

Arboretum w Rogowie

Żyrafa Żyrardów

Alpinarium

Drogę powrotną zaplanowaliśmy inną trasą niż jechaliśmy rano do Rogowa. Wybraliśmy lokalne drogi przez miejscowości Słupia, Godzianów, Nowe Rowiska, Trzcianna, Kamion, Puszcza Mariańska. Czasami był asfalt, czasami szuter, czasami pagórki – charakterystyczne dla tych okolic 🙂 Do Żyrardowa dojechaliśmy po godz. 18-tej. Łącznie przejechaliśmy na rowerach 130 km. Był to bardzo udany dzień, w którym znalazło się dużo jazdy na rowerze a ponadto zwiedziliśmy kilka nowych miejsc oraz spędziliśmy mile czas w dobrym towarzystwie.

Dziękujemy wszystkim obecnym za wspólną jazdę i do zobaczenia na trasach rowerowych 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *