Bieg Tropem Wilczym 2018 – Podsumowanie

W ostatnią niedzielę, 4 marca w Żyrardowie odbyła się kolejna edycja z serii Tropem Wilczym – biegów upamiętniających pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Bieg zorganizowany został w ramach ogólnopolskiego projektu biegowo – edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” kierowanego przez Fundację Wolność i Demokracja. Organizatorem biegu w Żyrardowie było Stowarzyszenie Żyr.A.F.A. Żyrardów. Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent miasta Żyrardowa Pan Wojciech Jasiński.

Celem biegu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego,  promocja wiedzy na ten temat oraz popularyzacja aktywności fizycznej jaką jest bieganie.

W Żyrardowie bieg zorganizowaliśmy już po raz czwarty, czyli od czasu kiedy projekt ma charakter ogólnopolski i każde miasto może współtworzyć tę akcję. Czwarty raz, to znaczy że pewne doświadczenie i wiedza były już po naszej stronie. Było to bardzo ważne w kontekście wielomiesięcznej pracy w przygotowaniu imprezy. Były to np. pewne wypracowane schematy działania, stałe ustalenia czy też podział obowiązków.

Tropem Wilczym Żyrardów 2018

Sobota w Biurze Zawodów

W tym roku bieg niezmiennie odbył się na dwóch dystansach, tj. 5 km i 1963 metrów. Limity na te dwa biegi wynosiły odpowiednio: 200 i 80 osób. Jak co roku wszyscy uczestnicy biegów otrzymali w pakiecie koszulkę z jednym z pośród niezłomnych bohaterów. W tym roku byli to: rotmistrz Witold Pilecki, Roman Groński ps. Żbik, płk Stefan Ścibor, Łukasz Ciepliński, ppor. Czesław Gałązka ps. Bystry, mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora, kmdr por. Zbigniew Przybyszewski oraz Dionizy Sosnowski ps. Zbyszek. W tym roku Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych (1 marca) przypadł na czwartek, dlatego też bieg odbył się w niedzielę 4 marca. W tegorocznej edycji temperatura nie przekraczała zera, ale za to było słonecznie, sucho i bez mocniejszych podmuchów wiatru.

W sobotę przed południem w Centrum Kultury w Żyrardowie przygotowaliśmy biuro zawodów oraz wszystkie pakiety startowe. Od godziny 16, zgodnie z harmonogramem mogliśmy rozpocząć wydawanie pakietów. Miło nas zaskoczyło, że chętnych po pakiet w sobotę było naprawdę sporo, proporcjonalnie więcej niż w naszych ostatnich biegach. W niedzielę w biurze zawodów od godz. 11-tej prowadziliśmy dalszą część wydawania pakietów, zgodnie z planem ruszyły też zapisy na bieg pamięci, był też czas na dopięcie ostatnich spraw przed rozpoczęciem zawodów.

Tropem Wilczym Żyrardów 2018

Ruszamy! 🙂

Jako pierwszy o godz. 14:00 wystartował bieg pamięci. Wzięło w nim udział blisko 70 osób. Trasa tego biegu prowadziła ulicami zabytkowej osady fabrycznej. Na sprinterskim dystansie 1963 metrów najszybszy okazał się Adam Ząbczyński. Podium uzupełnili: drugi na mecie Krzysztof Bajurski oraz trzeci Tomasz Pawlikowski. Warto zaznaczyć że Adam Ząbczyński (reprezentujący Sochaczew) wygrał żyrardowski bieg pamięci po raz drugi z rzędu. Gratulujemy, ponieważ jak wiadomo obronić tytuł jest o wiele trudniej, aniżeli zdobyć go po raz pierwszy. Pełne wyniki biegu pamięci.

Tropem Wilczym Żyrardów 2018

Bieg pamięci – fot. T. Obłąkowski

Tropem Wilczym Żyrardów 2018

Bieg pamięci

O godz. 14:30 rozpoczął się bieg główny na dystansie 5 km, na czele którego stanęło 171 uczestników. Obydwa biegi poprzedziła rozgrzewka poprowadzona przez instruktorów żyrardowskiego Centrum Treningowego Loft Studio. Trasa biegu głównego stanowiła pętlę po Żyrardowie, zahaczającą m.in. o zabytkowe centrum miasta, Aleję Partyzantów, ulicę Bohaterów Warszawy, Park Procnera oraz ul. Mireckiego. Idea biegu, oprócz żyrardowian, przyciągnęła również wielu chętnych z miast sąsiadujących, należy tutaj wymienić duże grupy m.in. z Sochaczewa, Skierniewic, Grodziska Mazowieckiego. Warunki do biegania były dobre, stąd i tempo całego biegu stało na wysokim poziomie. Już po kilku minutach na czele stawki wyróżniało się czterech biegaczy, między którymi rozegrała się walka o zwycięstwo. Najszybciej dystans 5 km pokonał Tomasz Mikulski z Kampinosu z czasem 16 minut i 47 sekund, drugie miejsce zajął Andrzej Wojtczak reprezentujący Osuchów (16:56), trzecie miejsce zajął Filip Gałuszka z Warszawy (17:14). Wśród kobiet najszybsza okazała się Natalia Anioł z Żyrardowa (czas 22:22), druga na mecie była Monika Szczepaniak (22:27) reprezentująca Łask, na trzecim miejscu wśród kobiet była Ewelina Strojek (22:27) z miejscowości Marianka. Pełne wyniki biegu głównego.

Tropem Wilczym Żyrardów 2018

Bieg główny – Al. Partyzantów

Tropem Wilczym Żyrardów 2018

Bieg główny – Park Procnera – fot. T. Obłąkowski

Tropem Wilczym Żyrardów 2018

Bieg główny – ul. Mireckiego

Tropem Wilczym Żyrardów 2018

Na mecie: zmęczeni ale szczęśliwi 🙂

Po zakończeniu obydwu biegów był czas na odpoczynek dla zawodników oraz na skosztowanie grochówki przygotowanej przez żołnierzy z Bielic k. Sochaczewa, którzy przez cały dzień wykonywali świetną robotę. O godz. 15:20 wszyscy udaliśmy się do Centrum Kultury w Żyrardowie gdzie odbyło się zakończenie imprezy. Zwycięzcy w kategoriach najszybszych mężczyzn oraz kobiet otrzymali puchary oraz nagrody ufundowane przez partnerów imprezy.

Tropem Wilczym Żyrardów 2018

Podium biegu pamięci

Tropem Wilczym Żyrardów 2018

Podium kobiet biegu głównego

Tropem Wilczym Żyrardów 2018

Podium mężczyzn biegu głównego

Dodatkowo wyróżniony został najszybszy żyrardowianin biegu głównego, którym był Tomasz Gać, którzy w klasyfikacji ogólnej zajął bardzo dobre 5 miejsce z czasem 18 minut i 23 sekund. Statuetkę dla najstarszego uczestnika IV edycji biegu w Żyrardowie otrzymał Henryk Rejza z Ozorkowa, który z czasem 24:21 uplasował się w górnej połówce listy wyników wśród wszystkich uczestników. Brawo! Następnie przyszedł czas na losowanie nagród wśród wszystkich uczestników biegu. Osoby, które miały szczęście w losowaniu otrzymały wiele cennych upominków, jak m.in.: telewizor LED 40 cali ufundowany przez TCL Żyrardów, 3 karnety na basen Aqua Żyrardów, 3 karnety do Loft Studio, vouchery do Natur House w Żyrardowie oraz książki o historii Żołnierzy Wyklętych.

Tropem Wilczym Żyrardów 2018

Czwarta edycja biegu okazała się bardzo udana i zyskała pozytywne opinie wśród uczestników, co nas bardzo cieszy i napełnia energią do dalszej pracy. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym i biorącym udział w przygotowaniu biegu: członkom Stowarzyszenia, wolontariuszom, żołnierzom z Bielic oraz wszystkim partnerom, którzy wsparli naszą inicjatywę. W przygotowaniu biegu w Żyrardowie nieocenione okazało się wsparcie: Urzędu Miasta Żyrardowa, Centrum Kultury w Żyrardowie, Loft Studio Centrum Treningowe, Aqua Żyrardów, TCL Żyrardów, Radio Victoria, Natur House Żyrardów.

Mamy nadzieję, że za rok również spotkamy się w Żyrardowie na kolejnej, piątej edycji biegu 🙂

Pozdrawiamy, Żyrardowscy Amatorzy Fizycznej Aktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *