W niedzielę 3 marca po raz piąty w Żyrardowie zorganizowaliśmy Bieg Tropem Wilczym – Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Żyrardowie. Bieg zorganizowany został w ramach ogólnopolskiego projektu biegowo – edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” kierowanego przez Fundację Wolność i Demokracja. Organizatorem biegu w Żyrardowie było Stowarzyszenie Żyr.A.F.A. Żyrardów przy wsparciu Urzędu Miasta w Żyrardowie. Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent miasta Żyrardowa Pan Lucjan Krzysztof Chrzanowski.
Celem biegu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, promocja wiedzy na ten temat oraz popularyzacja aktywności fizycznej jaką jest bieganie.
W Żyrardowie bieg ten organizujemy nieprzerwanie od 2015 roku. Jest to więc już pewna tradycja, sporo zapisanej historii a przede wszystkim tysiące biegaczy, którzy na przestrzeni pięciu lat wzięli udział w naszym biegu.
Tegoroczną edycję przygotowaliśmy według niezmiennego i sprawdzonego formatu, a więc dwóch biegów na dystansach: bieg główny na 5 kilometrów i bieg pamięci na odcinku 1963 metrów. Każdy z uczestników otrzymał w pakiecie m.in. koszulkę z jednym z niezłomnych bohaterów. Co roku są to inne postacie, w tej edycji byli to: Barbara Otwinowska, Antoni Heda, Stanisława Rachwałowa, Jerzy Stawski, Władysław Siła Nowicki i Paweł Jasienica. Impreza biegowa wchodziła w skład miejskich obchodów uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Zgodnie z poprzednimi edycjami, wydawanie pakietów rozpoczęliśmy już od soboty. W Centrum Kultury w Żyrardowie, gdzie zlokalizowane było nasze biuro zawodów, od godziny 16 wydawaliśmy pakiety startowe wcześniej zapisanym uczestnikom. Jak się okazało chętnych było sporo, co nas ucieszyło, ponieważ dzięki temu mniej osób proporcjonalnie pozostało na niedzielę.
W niedzielę od godz. 11 oprócz dalszej części wydawania pakietów na bieg główny, prowadziliśmy również zapisy na bieg pamięci. Ostatnie godziny przed biegiem to również czas na dopinanie ostatnich spraw i ustalanie ostatnich kwestii przed rozpoczęciem zawodów.
Punktualnie o godz. 14 rozpoczął się bieg pamięci. Pierwszy linię mety pokonał Łukasz Centkowski z Lutkówki, na drugim miejscu bieg ukończył Krzysztof Bajurski z Żyrardowa, trzecie miejsce zajął Tomasz Pawlikowski z Pabianic (zobacz wyniki biegu pamięci). Wszystkim uczestnikom którzy ukończyli bieg należą się słowa uznania i gratulacje. Dla sporej części nie liczyło się zwycięstwo, lecz sam udział i oddanie, poprzez bieg, hołdu Niezłomnym Bohaterom.
Po krótkiej przerwie o godz. 14:30 rozpoczął się bieg główny na dystansie 5 km. Warto dodać, że uczestników obydwu biegów do startu rozgrzewali instruktorzy żyrardowskiego Loft Studio. Bieg prowadził m.in. ulicami zabytkowej osady fabrycznej, Aleją Partyzantów, ulicą Bohaterów Warszawy i przez Park Procnera. Bieg ukończyło łącznie 180 osób. Idea biegu, oprócz żyrardowian, przyciągnęła również wielu chętnych z miast sąsiadujących, należy tutaj wymienić duże grupy m.in. z Sochaczewa, Skierniewic, Grodziska Mazowieckiego oraz Warszawy.
Najszybciej dystans 5 km pokonał Daniel Mikielski z Olsztynka z czasem netto 16 minut i 31 sekund. Drugie miejsce zajął Karol Frelik z miejscowości Sosnowica (16:33), natomiast jako trzeci na metę dobiegł Tomasz Mikulski z Kampinosu (16:44).
Wśród kobiet całe podium zajęły przedstawicielki Żyrardowa. Najszybsza okazała się Natalia Anioł (czas netto 22:00), na drugim miejscu bieg ukończyła Emilia Melon (czas 22:31) a jako trzecia na mecie pojawiła się Sylwia Kalińska z czasem 23:01 (zobacz pełne wyniki biegu głównego).
Wszyscy uczestnicy na mecie otrzymali medale nawiązujące do historii o Żołnierzach Wyklętych. Po zakończeniu obydwu biegów odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom oraz losowanie upominków wśród wszystkich uczestników.
Nagrodę w kategorii najszybszego mieszkańca Żyrardowa otrzymał Jacek Rubikowski, który w klasyfikacji open zajął 5 miejsce (czas 17:52). Statuetkę dla najszybszej żyrardowianki otrzymała Natalia Anioł, zwyciężczyni klasyfikacji kobiet open. Statuetkę dla najstarszego uczestnika biegu otrzymał Jan Kocimski z Sochaczewa – rocznik 1948, który ukończył dystans 5 km ze świetnym czasem 26:16.
Jako organizatorzy oceniamy całe wydarzenie bardzo pozytywnie. Zawody biegowe zostały przeprowadzone bez zakłóceń i z dużą dbałością o bezpieczeństwo uczestników. Frekwencja dopisała, pogoda również. W prawidłowym przeprowadzeniu imprezy nieocenioną pomocą wykazali się wolontariusze którym bardzo serdecznie dziękujemy.
Doceniamy również wsparcie i pomoc ochotników ze straży pożarnej, przedstawicieli żyrardowskiej policji i straży miejskiej w należytym zabezpieczeniu trasy.
Wsparciem w przygotowaniu biegu w Żyrardowie wykazały się, na różnych jego etapach, następujący partnerzy oraz instytucje: Urząd Miasta Żyrardowa, Fundacja Wolność i Demokracja, Centrum Kultury w Żyrardowie, Loft Studio Centrum Treningowe, Lidl Żyrardów (woda, batony, banany), Natur House Żyrardów, Radio Victoria, Radio Fama Żyrardów, Życie Żyrardowa, Grodzisk Sport News.
Dziękujemy,
Żyrardowscy Amatorzy Fizycznej Aktywności.