Bieg Tropem Wilczym 2020

1 marca 2020 roku odbędzie się kolejna edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Żyrardowie. W Polsce jest to już VIII edycja biegu, w Żyrardowie odbędzie się on już po raz szósty – nieprzerwanie od 2015 roku czyli od czasu kiedy bieg „wyszedł” poza Warszawę.

Tak jak w latach ubiegłych w Żyrardowie Bieg odbędzie się na dwóch dystansach: bieg główny na 5 km oraz bieg pamięci na odcinku 1963 metrów. Żyrardowski bieg wchodzi w ramy ogólnopolskiego projektu biegowo-edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, którego celem jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Ogólnopolskim organizatorem imprezy jest Fundacja Wolność i Demokracja.

Honorowy Patronat nad biegiem objął Prezydent Miasta Żyrardowa Pan Lucjan Krzysztof Chrzanowski.

Regulamin Biegu Tropem Wilczym – Żyrardów 1 marca 2020 r.

Oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego dla uczestnika niepełnoletniego


ZAPISY NA BIEG GŁÓWNY 5 KM

Formularz zgłoszeniowy na 5 km

Zobacz listę uczestników

Opłata startowa wynosi 35 zł – płatne w terminie 3 dni od dokonania rejestracji, 40 zł w dniu biegu w przypadku wolnych miejsc.

Po dokonaniu zgłoszenia, system przekierowuje na stronę Dotpay przez którą należy dokonać opłaty startowej. Płatności można dokonać również po zalogowaniu w serwisie www.zapisy.inessport.pl – zakładka moje konto – płatności. Opłaty startowe następują on-line jako finalizacja zgłoszenia uczestnictwa.

Limit na bieg 5 km wynosi 200 osób.

ZAPISY NA BIEG PAMIĘCI 1963 METRÓW

Zapisy na bieg pamięci prowadzone będą w dniu biegu (1 marca) w Biurze Zawodów – Centrum Kultury w Żyrardowie od godz. 11:00 do wyczerpania miejsc lub ostatecznie do godz. 13:45.

Opłata startowa przy zapisie wynosi 5 zł.

Dystans 1963 metrów jest symbolicznym odwołaniem do roku w którym zginął ostatni z Żołnierzy Wyklętych tj. Józef Franczak ps. Lalek.

Limit uczestników w biegu pamięci wynosi 80 osób. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń.

Harmonogram imprezy

Sobota – 29 lutego

16:00-19:00 – wydawanie pakietów startowych na bieg główny (5 km) w biurze zawodów zlokalizowanym w Centrum Kultury w Żyrardowie.

Niedziela – 1 marca

11:00-13:45 – wydawanie pakietów startowych na bieg główny oraz zapisy i wydawanie pakietów na bieg pamięci (1963 m.).

14:00 – start biegu pamięci na dystansie 1963 metrów

14:30 – start biegu głównego na dystansie 5 km

15:20 – zakończenie imprezy, wręczenie pucharów i nagród

Trasy biegu na dystansie 5 km i 1963 metrów

Żołnierze – Bohaterowie VIII edycji

Rotmistrz Witold Pilecki – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz.

Ludwik Marszałek ps. „Zbroja” – brał udział w wojnie obronnej w szeregach 15 pułku piechoty „Wilków” z Dęblina, z Niemcami walczył też w zbrojnych starciach pod koniec wojny, był oficerem piechoty i lotnictwa, jeńcem niemieckiego obozu jenieckiego.

Henryk Kończykowski ps. „Halicz” – Powstaniec Warszawski, plutonowy Armii Krajowej, żołnierz czwartej drużyny III plutonu Felek, Zośkowiec. Wychowany w tradycji wielkiego szacunku do walczących o wolną Polskę i euforii budowania niepodległego dopiero co kraju.

Stanisława Golec ps. „Gusta” – włączyła się w czynną działalność oddziału „Bartek”, największego antykomunistycznego zgrupowania. Zginęła razem z członkami zgrupowania „Bartek” podczas zdradzieckiej akcji przygotowanej przez NKWD.

Zbigniew Matysiak ps. „Kowboj”, „Dym” – członek Armii Krajowej. Był wzorem Polaka – patrioty. Za udział w starciach z siłami komunistycznej bezpieki został aresztowany w 1946 roku. Przenoszony do różnych więzień, w tym w Zamku Lubelskim gdzie doświadczył brutalnej, więziennej codzienności.

Józef Trojan ps. „J-3”, „Kruk” – siłą wcielony do Wermachtu z którego zdezerterował. Członek Oddziału Bojowego Armii Krajowej. Uczestniczył w 23 akcjach bojowych w pow. bydgoskim i szubińskim. Stał na czele grupy dywersyjnej – Pogotowie Akcji Specjalnej „Rota”.

Nagrody i klasyfikacje

Wszyscy uczestnicy biegu głównego i biegu pamięci na mecie otrzymają pamiątkowy medal. Medale z najbliższych trzech edycji (w roku 2020, 2021, 2022) będą stanowiły elementy, wspólnie tworzące jedną całość.

W biegu głównym 5 km – trzy pierwsze osoby w kategorii kobiet i kategorii mężczyzn, które ukończą bieg główny otrzymają puchary.

Klasyfikacje dodatkowe do biegu głównego: dla najstarszego uczestnika biegu głównego, dla najszybszej mieszkanki Żyrardowa, dla najszybszego mieszkańca Żyrardowa.

W biegu pamięci 1963 m. – trzy pierwsze osoby które ukończą bieg pamięci otrzymają puchary.

Partnerzy


Uwaga! Poszukujemy Wolontariuszy do pomocy przy przeprowadzeniu imprezy oraz fotografów do robienia zdjęć podczas biegu. Wszystkich chętnych zapraszamy do kontaktu z Hubertem, tel. 796 509 580


Oddaj hołd Żołnierzom Wyklętym. Weź udział w żyrardowskim Biegu Tropem Wilczym!

tropem wilczym2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *