Bieg Chełmońskiego 2015 – Podsumowanie

W dniu 21 czerwca br. już po raz drugi zorganizowaliśmy Bieg Chełmońskiego w Radziejowicach. Dla nas to była niezwykle ważna impreza – kontynuacja zeszłorocznej I edycji, która narodziła się w ramach obchodów 100. rocznicy śmierci wybitnego polskiego malarza Józefa Chełmońskiego. W tym roku postanowiliśmy pójść za ciosem. Wspólnie z pozostałymi organizatorami uznaliśmy, że formuła Biegu Chełmońskiego ma w sobie bardzo duży potencjał i po dopracowaniu wielu spraw i detali możemy stworzyć coś naprawdę interesującego.

Przede wszystkim wyciągnęliśmy wnioski z ubiegłorocznej edycji oraz wsłuchaliśmy się w głosy i komentarze uczestników biegu. Wystarczyło to wcielić w życie. Teoretycznie proste. Przygotowania do tegorocznej imprezy zaczęliśmy już wiele miesięcy przed jej rozegraniem i był to okres bardzo pracowity. Mozolne gromadzenie dokumentów, uzyskiwanie zgód, ustalanie detali, ciągłe udoskonalanie przeróżnych szczegółów i pozyskiwanie kolejnych partnerów było niezwykle czasochłonne, a nam zależało aby wypaść jak najlepiej.

10685493_659528164178195_9102312880219865650_n

Biuro Zawodów Biegu Chełmońskiego zlokalizowane było w Gminnym Centrum Kultury Powozownia

Formuła biegu pozostała niezmienna tj. bieg główny na dystansie 10 km oraz bieg rodzinny na odcinku 1,1 km. Bazą i jednocześnie Biurem Zawodów ponownie została radziejowicka Powozownia, czyli Gminne Centrum Kultury, a współpracująca z nami Gmina Radziejowice zorganizowała w tym miejscu również piknik rodzinny. Limit uczestników w biegu głównym został zwiększony, ale z dbałością o utrzymanie kameralnej i rodzinnej atmosfery całej imprezy. Trasę biegu na 10 km częściowo zmodyfikowaliśmy, czy wręcz udoskonaliliśmy. Chcieliśmy, aby nie była monotonna, może nawet niełatwa, ale na pewno urokliwa i zapadająca w pamięć : )

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Uczestnicy Biegu Rodzinnego na starcie

Aby Bieg Chełmońskiego nie był jedynie Chełmońskim z nazwy, zadbaliśmy również o akcenty artystyczne w czasie trwania imprezy. Obraz artysty p.t. „Bociany” pojawił się na medalach, pucharach oraz w materiałach promocyjnych, natomiast obraz „Żurawie” ponownie zagościł na naszych koszulkach. Dodatkowo bieg rozegrany został w bezpośredniej bliskości z Pałacem Radziejowice, gdzie znajduje się stała ekspozycja prac znakomitego polskiego malarza.

W tym roku nawiązaliśmy współpracę z kilkoma naprawdę mocnymi partnerami, tj. Nessi, Sklep Biegacza, Wydawnictwo Galaktyka, Agisko, Hotel Afrodyta, West Site Fitness Club, którzy ufundowali nagrody i upominki dla uczestników niedzielnych biegów. Współorganizatorami Biegu Chełmońskiego był Powiat Żyrardowski i Gmina Radziejowice. Patronat honorowy nad biegiem objął Starosta Powiatu Żyrardowskiego Pan Wojciech Szustakiewicz.

W dniu zawodów, pogoda nam umiarkowanie dopisywała. Przed i po biegu nad Radziejowicami przechodziły deszcze, co przypominało nam poprzednią edycję. Na szczęście w trakcie samego biegu obyło się już bez opadów. Na starcie stawiło się 152 uczestników w biegu głównym oraz 40 w biegu rodzinnym. Pomimo nienajłatwiejszej trasy asfaltowo-leśnej, bieg na dystansie 10 km był szybki. Zwycięzca Paweł Raczyński ukończył zawody z czasem 33:34 min., jako drugi linię mety minął Artur Kamiński z czasem 36:04, trzeci był żyrardowianin Artur Kurek z wynikiem 37:04.

11222587_659528794178132_7770837646592140962_n

Czołówka Biegu Głównego na wysokości 4 km trasy

10636814_661226074008404_7141308407339356296_o

Zwycięzca Biegu Głównego – Paweł Raczyński

Wśród kobiet zwyciężyła Dominika Sosnowska, uzyskując czas 44:13 min. Druga była Monika Glonek-Sikora z wynikiem 47:33, a trzecia Dorota Dziekańska z czasem 49:35. W kategorii najszybszy mieszkaniec gminy Radziejowice zwyciężył Marek Pociech z miejscowości Korytów, który w klasyfikacji open zajął wysokie 9 miejsce z czasem 40:58. Najstarszym uczestnikiem Biegu Chełmońskiego został wyróżniony Jan Kocimski z KM Aktywnych Sochaczew, który przebiegł trasę Biegu Chełmońskiego w czasie 49:56. Jako ostatnia, ale również ważna, linię mety pokonała Sylwia Kamińska z czasem 1:08:59. Zobacz szczegółowe wyniki.

21003_659523767511968_4648877661309856545_n

Od lewej: Starostwa Powiatu Żyrardowskiego Pan Wojciech Szustakiewicz, Prezes Stowarzyszenia Żyr.A.F.A. Żyrardów – Jacek Mitrowski, Artur Kamiński (II msc. w biegu głównym), Paweł Raczyński (I msc.), Artur Kurek (III msc.), Wójt Gminy Radziejowice Pani Urszula Ciężka. Nagrody dla zwycięzców ufundowało m.in. Nessi oraz Sklep Biegacza.

Bez względu na osobiste rezultaty, wszystkim uczestnikom w równym stopniu gratulujemy. Pokazaliście ogromny hart ducha pokonując trasę radziejowickiego biegu, za co należy się Wam szacunek. Dziękujemy za zaufanie, mamy nadzieję, że nie zawiedliśmy waszych oczekiwań. Osobiście mamy skromną nadzieję, że udało nam się wyciągnąć wnioski z ubiegłorocznej edycji i w dużej mierze poprawić jakość Biegu Chełmońskiego, na każdym etapie jego organizacji. Choć z pewnością dalej jest wiele rzeczy do ulepszenia i  tym będziemy dalej zajmować się w kolejnych latach.

Wszystkie komentarze przyjmujemy z ogromną przyjemnością i z pokorą. Z chęcią słuchamy każdej opinii nt. biegu, bo to pozwala nam wyciągać kolejne wnioski. Cieszymy się, że Bieg Chełmońskiego się rozwija, bo to było dla nas kluczowe. My jednak na tym nie zamierzamy poprzestać i na pewno dalej będziemy iść mocno do przodu! Dziękujemy wszystkim naszym Członkom i Wolontariuszom, którzy poświęcili swój czas aby pomóc nam razem zorganizować ten bieg, Wasza pomoc jest nieoceniona.

Mamy nadzieję, że Bieg Chełmońskiego już na stałe wpisze się w kalendarz imprez biegowych i znów za rok spotkamy się w malowniczych Radziejowicach, może nawet w jeszcze większym gronie.

ZDJĘCIA Z BIEGU: część 1, część 2, część 3, część 4

Ze sportowym pozdrowieniem,

ŻYRardowscy Amatorzy Fizycznej Aktywności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *