10. Cykliczna Żyrafa – Prochowy Młynek

W dniu 16 sierpnia br. wybraliśmy się na kolejną wycieczkę rowerową z serii Cykliczna Żyrafa. Była to już 10 odsłona tej edycji. Tym razem celem naszej wyprawy była Gajówka Prochowy Młynek, położona w samym sercu Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Wycieczka miała charakter rekreacyjny i krajoznawczy. Planowany dystans wycieczki wynosił 45 km.

Niedziela przywitała nas dużymi zachmurzeniami i dość niepewną pogodą. Na szczęście warunków tych nie wystraszyli się nasi uczestnicy. I mieli rację, prognoza na dalszą część dnia zapowiadała słoneczną pogodę i to się też sprawdziło. Na zbiórkę o godz. 10:00 przybyło 29 osób. Wśród przybyłych uczestników przeważali żyrardowianie, ale byli również rowerzyści z okolicznych miast: Mszczonowa, Sochaczewa, Baranowa i Jaktorowa. Po wypełnieniu wszystkich formalności i wyjaśnieniu najważniejszych kwestii mogliśmy ruszać w drogę. Dla zwiększenia bezpieczeństwa uczestnicy wycieczki rowerowej zostali podzieleni na mniejsze grupy, nie przekraczające 15 osób.

Trasa wycieczki prowadziła przez Sokule, Antoniew, Smolarnię i dalej w głąb Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Tempo jazdy było spokojne, dzięki czemu można było czerpać ogromną przyjemność z jazdy, a także podziwiać krajobrazy Puszczy Bolimowskiej, a one jak zwykle zadziwiały swym urokiem. Jazda po lesie była też okazją do schronienia się w cieniu drzew przed promieniami słonecznymi. Na ok. 18-tym kilometrze zrobiliśmy postój przy cmentarzu Joachimów-Mogiły, powstałym w okresie I wojny światowej, na którym to pochowano m.in. żołnierzy poległych w walkach z 1915 roku.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Dalsza część wycieczki prowadziła lasem. Dzięki zjechaniu z głównego duktu leśnego, uczestnicy mieli okazję poznać kilka mniej znanych, ale jeszcze bardziej urokliwych ścieżek leśnych. Okolice Puszczy Bolimowskiej, przez które przejechaliśmy, robiły bardzo duże wrażenie na wszystkich uczestnikach. W niektórych fragmentach piaszczysta nawierzchnia była bardzo miękka, przez co bardziej wymagająca. Po pokonaniu tego leśnego fragmentu wycieczki, dojechaliśmy do Gajówki Prochowy Młynek. Był to główny cel naszej wycieczki i w tym momencie mieliśmy ok. 27 km „na liczniku”.

Właściciele Gajówki przywitali nas dużą gościnnością i fajną atmosferą. Do dyspozycji uczestników był duży teren rekreacyjny, ładny i zadaszony ogródek i przede wszystkim obfity poczęstunek. Były kiełbaski, pieczony chleb, kawa, herbata oraz zimna woda z cytryną i miętą : ) W Gajówce spędziliśmy ponad godzinę, był to bardzo mile spędzony czas, który wykorzystaliśmy głównie na odpoczynek i uzupełnienie sił na dalszą część wycieczki.

W drogę powrotną ruszyliśmy, znów podzieleni na mniejsze grupki. Po opuszczeniu Bolimowskiego Parku Krajobrazowego trasa naszej wycieczki prowadziła przez Bartniki, Radziwiłłów, Franciszków (krótki postój w sklepie), Jesionkę i Łubno. Trasa powrotna była krótsza od tej, którą pokonaliśmy w drodze do Gajówki. W lesie żyrardowskim znów znaleźliśmy trochę ochłody przed słońcem, dzięki czemu droga do Żyrardowa była już lekka i przyjemna.

Wycieczka zakończyła się powrotem pod tor kolarski w Żyrardowie, na który dojechaliśmy ok. godziny 15:30. Łącznie w ramach wycieczki przejechaliśmy na rowerach 47 km. Wycieczkę należy uznać za udaną, wszystkim uczestnikom dopisywały dobre nastroje, był to aktywnie spędzony dzień oraz świetnie spożytkowany czas w dobrym towarzystwie.

Wszystkim uczestnikom pięknie dziękujemy. Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *