Podsumowanie roku 2016

Jak co roku zapraszamy do przeglądu naszej działalności z ostatnich dwunastu miesięcy. Co zatem robiliśmy? Gdzie byliśmy w 2016 roku? Zapraszamy do podsumowania mijającego roku.

W lutym, już po raz drugi, organizowaliśmy w Żyrardowie Bieg Tropem Wilczym – Pamięci Żołnierzom Wyklętym. Tego samego dnia w blisko 160 miastach w Polsce i na świecie odbyły się imprezy biegowe upamiętniające żołnierzy wyklętych. Generalnym organizatorem projektu jest Fundacja Wolność i Demokracja. Patronat honorowy nad imprezą w Żyrardowie objął Pan Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński. Celem biegu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W tegorocznej edycji zaproponowaliśmy uczestnikom dwa dystanse. Pierwszy to 5 kilometrów, drugi wynosił 1,963 km co było odwołaniem do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Zawody odbyły się w centrum Żyrardowa, trasa obu biegów prowadziła przez zabytkowe centrum miasta. Pogoda oraz frekwencja nam dopisały, łącznie w imprezie wzięło udział ok. 250 osób. Więcej o biegu.

Żyrafa Żyrardów

Bieg Tropem Wilczym – bieg główny

Żyrafa Żyrardów

Bieg Tropem Wilczym – zwycięzcy biegu głównego

W czerwcu zorganizowaliśmy Bieg Chełmońskiego w Radziejowicach. Impreza ta wpisała się na stałe do kalendarza imprez sportowych w naszej okolicy. W 2016 roku, już po raz trzeci biegaliśmy po malowniczych ścieżkach lasu radziejowickiego. Impreza w tym roku składała się z biegu głównego na dystansie 10 km oraz biegu rodzinnego na odcinku ponad 1 kilometra. Różnorodność dystansów pozwoliła na udział w biegach zarówno wytrenowanym zawodnikom, jak i całym rodzinom.

Łącznie w III edycji bieg ukończyło ponad 210 osób, co oznacza wzrost względem poprzednich edycji oraz świadczy o stałym rozwoju imprezy. Cechami wyróżniającymi bieg stały się: kameralna i rodzinna atmosfera, atrakcyjna trasa, profesjonalna organizacja i artystyczny duch Józefa Chełmońskiego. Bieg organizowany jest przy udziale gminy Radziejowice. Więcej o biegu.

Żyrafa Żyrardów

Bieg Chełmońskiego – bieg główny

Żyrafa Żyrardów

Bieg Chełmońskiego – bieg główny

Żyrafa Żyrardów

Bieg Chełmońskiego – bieg rodzinny

Począwszy od marca do października realizowaliśmy sezon rowerowy. W ramach współpracy z Klubem Turystyki Rowerowej Tandem Mszczonów ułożyliśmy wspólny kalendarz wyjazdów rowerowych dla mieszkańców Żyrardowa, Mszczonowa i okolic. W ciągu tego roku wspólnie przeprowadziliśmy 20 wycieczek rowerowych, których celem była: promocja jazdy na rowerze oraz poznanie walorów krajoznawczych i turystycznych regionu. Uczestnicy wycieczek mieli możliwość odwiedzić m.in. zabudowania parkowe w Nieborowie i Arkadii, zabytkowe pozostałości twierdzy w Modlinie, mogiły poległych polskich żołnierzy w Palmirach i Wierszach, Kampinoski Park Narodowy, klasztor w Czerwińsku nad Wisłą, muzeum w Lipcach Reymontowskich, Gród na Białynie w miejscowości Nowy Białynin, muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku oraz miejscowości: Warszawa, Żelazowa Wola, Wyszogród, Bednary, Bolimów, Biała Rawska, Ojrzanów i Budy Grabskie.

Dodatkowym efektem minionego sezonu rowerowego jest zawiązanie bliższej integracji z rowerzystami z klubów: Crazy Cyclist Sochaczew, Cycle Skierniewice, KTR Tandem Mszczonów oraz miast: Grodziska Mazowieckiego, Jaktorowa i Brwinowa.

Żyrafa Żyrardów jazda na rowerze

Kampinos

Żyrafa Żyrardów

Modlin

Żyrafa Żyrardów jazda na rowerze

Zagroda Ojrzanów

Ponadto w 2016 roku członkowie Stowarzyszenia brali aktywny udział w wielu imprezach sportowych organizowanych na terenie całej Polski, reprezentując Żyrardów i promując aktywne formy spędzania czasu. Amatorzy biegania reprezentowali Stowarzyszenie m.in. podczas: PZU Maratonu Warszawskiego, Rzeźniczka, Cracovia Półmaratonu Królewskiego, BMW Półmaratonu Praskiego, Biegu Leśnika w Skierniewicach, Biegu Wedla w Warszawie, PKO Biegu Charytatywnego, Biegu Łosia, Biegu Powstania Warszawskiego oraz sztafecie 10K Parking Relay.

Amatorzy jazdy na rowerze reprezentowali Stowarzyszenie podczas rajdów rowerowych organizowanych w sąsiednich miastach, tj. w Sochaczewie (Majowy Rajd Rowerowy, Rodzinny Rajd Rowerowy im. Tadeusza Krawczyka, Rajd od Juniora do Seniora),  Mszczonowie (rajdy na orientację z Termami), Skierniewicach (rajd Pieczonego Ziemniaka, rajd Szlakiem Świadectw Historii Średniowiecza Ziemi Skierniewic, rajd Serc-Zostań Dawcą Szpiku).

W okresie zimowym nasi członkowie wzięli również udział w rekreacyjnym rajdzie narciarskim Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r. na dystansie 11 kilometrów, który się odbył na ścieżkach Kampinoskiego Parku Narodowego.

To był niewątpliwie udany i aktywny rok. Mamy nadzieję, że nowy, 2017 rok będzie tak samo udany. Zachęcamy Was do spędzenia go razem z nami 🙂

Z pozdrowieniami

Żyrardowscy Amatorzy Fizycznej Aktywności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *