Rowerowe powitanie wiosny – 2014

Z okazji rozpoczęcia kalendarzowej wiosny Stowarzyszenie Żyr.A.F.A. w dniu 22 marca 2014 r. zorganizowało rajd rowerowy p.t. „Rowerowe Powitanie Wiosny!”. Koncepcja całego wydarzenia powstała w oparciu o ideę rajdu połączonego z dwóch miast: Sochaczewa i Żyrardowa. Głównym celem rajdu było: wzmocnienie integracji społecznej wśród mieszkańców i rowerzystów z obu miast, promocja aktywnego trybu życia, jakim jest jazda na rowerze, a także wspólne powitanie nadchodzącej wiosny. Trasa rajdu została dostosowana do uczestników z Sochaczewa i Żyrardowa w sposób na tyle dogodny, aby wszyscy mieli do przejechania solidarnie taki sam dystans, bez względu na to, z którego miasta startują. Liczba uczestników rajdu została zaplanowana na 60 osób.

O godz. 10:00 na zbiórkach w Żyrardowie (tor kolarski przy ul. Żeromskiego) i Sochaczewie (Plac Kościuszki – przy fontannie) zebrali się wszyscy uczestnicy rajdu. Po wypełnieniu obowiązkowych formalności, sprawdzeniu listy uczestników, rowerzyści z obu miast wyruszyli w trasę. Odcinki dojazdowe do wspólnej zbiórki zlokalizowanej w miejscowości Czerwona Niwa liczyły solidarnie po ok. 15 km. Jako pierwsi w wyznaczonym miejscu byli rowerzyści z Sochaczewa, którzy szybciej pokonani swoją trasę. Po kilku minutach przerwy do Czerwonej Niwy dojechała z przygodami druga grupa – z Żyrardowa. Po uzupełnieniu zapasów jedzenia i picia w lokalnym sklepie spożywczym i zorganizowaniu zbiórki, cały rajd – liczący łącznie 54 osoby – wyruszył we wspólną trasę.

1

Tempo rajdu było spokojne i na bieżąco dostosowywane do uczestników. Trasa rajdu prowadziła m.in. przez miejscowości Różanów i Wola Szydłowiecka. Następnie peleton wjechał w obszar Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Ta część rajdu była najbardziej urokliwym i malowniczym fragmentem sobotniej wycieczki. Z drugiej strony fragment ten okazał się też najbardziej wymagającym odcinkiem, bowiem leśne ścieżki i lekkie wzniesienia potrafiły niektórych mocno zmęczyć. Nie jako ukoronowaniem tych leśnych zmagań był długi odpoczynek w połowie rajdu w okolicach rzeki Korabiewki i ognisko, przy którym każdy mógł zjeść to co chciał.

38

Druga część rajdu rozpoczęła się od przejazdu długim leśnym duktem, lecz już zdecydowanie łatwiejszym dla wszystkich rowerzystów. Po opuszczeniu granic Bolimowskiego Parku Krajobrazowego rajd z powrotem wrócił na asfalt, co z pewnością miało wielu zwolenników. Peleton przejeżdżał m.in. przez Smolarnię, Popielarnię i Miedniewice, gdzie zorganizowany został krótki postój przed Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej. Następnie po domknięciu pętli liczącej ok. 32 km, cały peleton rowerzystów wrócił do Czerwonej Niwy – miejsca strategicznego dla nas tego dnia.

Po krótkim odpoczynku rowerzyści z Sochaczewa i Żyrardowa podziękowali sobie za wspólny rajd, udział i aktywnie spędzony dzień, po czym nastąpiło rozdzielenie i każda z grup pojechała z powrotem do swojego miasta. Łącznie dystans całego rajdu – dla obu miast – wyniósł 62,5 km. Warto również dodać, iż na swojej trasie grupa z Sochaczewa miała do pokonania 2 wiadukty nad Autostradą A2, natomiast grupa z Żyrardowa aż 4, co dla mniej wprawionych rowerzystów (w połączeniu z liczbą pokonanych km) mogło być już pewnym wyzwaniem.

13

Rowerowe Powitanie Wiosny należy uznać za udane. Wszystkim uczestnikom naszego rajdu bardzo serdecznie dziękujemy za udział i tak liczne przybycie (54 osoby jest to nasz nowy rekord frekwencji), pogoda była doskonała i udało się cały rajd przeprowadzić bez większych awarii i kłopotów. Wierzymy, że ten rajd pozwolił wzmocnić relację i sympatię pomiędzy rowerzystami z Sochaczewa i Żyrardowa, co w przyszłości może zaowocować kolejnymi rowerowymi (lub nie tylko) przedsięwzięciami.

Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.444302799034067.1073741838.261350613995954&type=1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *