Bieg Tropem Wilczym 2016 – Podsumowanie

Już po raz drugi w Żyrardowie zorganizowaliśmy, przy współpracy z Urzędem Miasta w Żyrardowie, bieg Tropem Wilczym poświęcony pamięci Żołnierzom Wyklętym. W tym roku bieg odbył się 28 lutego. Tego dnia w ok. 160 miastach w Polsce, ale i na świecie odbyły się imprezy biegowe upamiętniające żołnierzy wyklętych. Generalnym organizatorem projektu jest Fundacja Wolność i Demokracja. Patronat honorowy nad imprezą w Żyrardowie objął Pan Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński.

Po zeszłorocznym pierwszym biegu, do drugiej edycji przystępowaliśmy z dużym bagażem doświadczeń i wniosków. Staraliśmy się wiele elementów udoskonalić, poprawić. Niezmienne pozostały dystanse biegów, a więc ponownie biegacze mieli możliwość uczestnictwa w biegu głównym na dystansie 5 km lub w biegu pamięci na odcinku 1,963 km.

0005

Medale tegorocznej edycji Biegu Tropem Wilczym

Przygotowania do organizacji biegu rozpoczęliśmy już na kilka miesięcy przed imprezą. Weekend 27-28 lutego był etapem finalnym. W sobotę, dzień przed biegiem spotkaliśmy się, przygotowaliśmy biuro zawodów, pakiety startowe dla uczestników, omówiliśmy ostatnie sporne kwestie organizacyjne i podział obowiązków. W niedzielę, w dniu biegu, oznakowanie trasy rozpoczęliśmy już od godz. 9-tej. Kolejne zadania odbyły się już w biurze zawodów, tak aby dopiąć wszystko na „ostatni guzik” i być przygotowanym na pierwszego uczestnika.

Biuro zawodów, które zostało zlokalizowane w żyrardowskim Centrum Kultury, rozpoczęło pracę zgodnie z planem od godz. 12-tej. Już na początku utworzyły się duże kolejki oczekujących, które na szczęście udało nam się w miarę bieżąco rozładować, wydawanie pakietów szło tutaj sprawnie.

Start biegu głównego na dystansie 5 km

O godz. 14:00 mogliśmy przystąpić do pierwszego zaplanowanego biegu, jakim był bieg pamięci. Pogoda tego dnia dopisała. Było kilka stopni powyżej zera, natomiast było całkiem przyjemnie a momentami nawet słonecznie. Na starcie biegu pamięci stanęło 72 uczestników, którzy zmierzyli się z ultra-krótkim dystansem 1,963 km. W gronie uczestników były dzieci, młodzież i dorośli. Udział w biegu wzięli m.in. Wiceprezydent Miasta Żyrardowa Dariusz Kaczanowski oraz Poseł na Sejm VIII kadencji Maciej Małecki. Udział w tym biegu dla wielu uczestników, co podkreślali, miał charakter patriotyczny. Jako pierwszy na metę przybiegł Paweł Łęcki z Żyrardowa, drugi był Adam Ząbczyński z KM Aktywni Sochaczew, a trzecie miejsce zajął Sebastian Czupryński – również z Żyrardowa (więcej).

0003

Zwycięzcy biegu pamięci: I miejsce Paweł Łęcki, II miejsce Adam Ząbczyński, III miejsce Sebastian Czupryński

Po zakończeniu biegu pamięci mogliśmy przystąpić do drugiego biegu. Bieg główny na dystansie 5 km został poprzedzony rozgrzewką poprowadzoną przez przedstawicieli żyrardowskiego klubu Fitness Tribe. Po kilkuminutowej rozgrzewce nastąpił start. O 14:30 wszyscy ruszyli na trasę. Startem i metą, podobnie jak w przypadku biegu pamięci, był Plac Jana Pawła II na ul. Narutowicza. Stawka biegaczy szybko podzieliła się na mniejsze grupki. Na czele pozostała czołówka kilku biegaczy, między którymi rozegrała się zażarta walka o zwycięstwo oraz miejsca na podium. Ostatecznie na mecie najszybszy okazał się Artur Kurek z Żyrardowa z czasem 17:53 min., drugi był Jacek Rubikowski (18:00 min.), trzecie miejsce na podium zajął Mariusz Ciesielski (18:53 min.). Wśród kobiet najszybsza była Dominika Sosnowska z Żyrardowa (20:48 min.), druga była Aneta Sobieraj z Grodziska Maz. (21:22), trzecie miejsce zajęła Monika Glonek-Sikora z Żyrardowa (21:59). W biegu głównym wzięło łącznie udział 175 uczestników (więcej).

0001

Od lewej: zwycięzca biegu głównego Artur Kurek, zwyciężczyni wśród kobiet Dominika Sosnowska

Po zakończeniu obu biegów wręczyliśmy nagrody dla najszybszych mężczyzn i kobiet oraz rozlosowaliśmy nagrody wśród uczestników biegu głównego. Statuetkę dla najstarszego uczestnika zawodów otrzymał Jan Kocimski z Sochaczewa (68 lat), zaś najszybszym żyrardowianinem został naturalnie Artur Kurek.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i uczczenie razem z nami pamięci niezłomnych Żołnierzy Wyklętych. Imprezę możemy uznać za bardzo udaną zarówno pod względem sportowym, jak i organizacyjnym. Bieg w Żyrardowie się rozwija, jest progres w porównaniu z zeszłym rokiem i to nas cieszy.

0002

Na podium najszybsi biegacze na dystansie 5 km. W pierwszym rzędzie od lewej: Mariusz Ciesielski (III miejsce), Artur Kurek (I miejsce), Jacek Rubikowski (II miejsce).

Serdecznie podziękowania należą się również wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej imprezy, tj. Urzędowi Miasta w Żyrardowie, Powiatowej Komendzie Policji w Żyrardowie, Straży Miejskiej w Żyrardowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Żyrardowie, Centrum Kultury, Fitness Tribe, Radiu Victoria, nieocenionym harcerzom, a przede wszystkim naszym wspaniałym członkom i przyjaciołom Stowarzyszenia. Wielkie dzięki!

Zdjęcia: galeria 1, galeria 2, galeria 3

Ze sportowymi pozdrowieniami,

Żyrardowscy Amatorzy Fizycznej Aktywności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *