Bieg Tropem Wilczym w Żyrardowie – podsumowanie

W dniu 1 marca 2015 r. w ramach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych zorganizowaliśmy razem z Urzędem Miasta Żyrardowa Bieg Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Żyrardowie. Celem biegu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Impreza biegowa wchodziła w ramy żyrardowskich obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych oraz ogólnopolskiej akcji Biegów Tropem Wilczym – zlokalizowanych w ponad 80 miastach całej Polski. Honorowany Patronat nad Biegiem Tropem Wilczym w Żyrardowie objął Prezydent Miasta – Pan Wojciech Jasiński.

Na zawody biegowe w Żyrardowie złożył się Bieg Pamięci na dystansie 1963 metrów oraz Bieg Główny na dystansie 5 km. Start i meta obydwu biegów mieściła się na ul. Narutowicza, na wysokości Placu Jana Pawła II. Trasa biegu na dystansie 1963 metrów prowadziła po okolicach kościoła pw Matki Bożej Pocieszenia oraz ulicy Kościuszki, gdzie zaplanowany został nawrót. Z kolei trasa Biegu Głównego na dystansie 5 km prowadziła głównymi ulicami miasta, począwszy od centrum i zabytkowej osady fabrycznej, aż po granice miejscowości Międzyborów.

15

Start i meta Biegu Głównego na dystansie 5 km

Niedzielne zawody rozpoczęły się od otwarcia Biura Zawodów, które zlokalizowane zostało w żyrardowskim Centrum Kultury. Po początkowej nawałnicy przypuszczonej od godz. 12-tej, która była przez nas spodziewana, później kolejki nieco się unormowały. W ciągu dwóch godzin pracy Biura wszyscy zostali obsłużeni, można więc było przystąpić do sedna sprawy, czyli biegu.

Jako pierwszy o godz. 14:00 odbył się Bieg Pamięci. Wystartowało w nim 75 uczestników w tym m.in. poseł Maciej Małecki oraz zastępca prezydenta Żyrardowa Dariusz Kaczanowski. Dystans 1963 metrów wymagał predyspozycji sprinterskich i typowo szybkościowych, z drugiej strony był na tyle krótki że dostępny dla wielu osób, niekoniecznie regularnie biegających. Wbrew pozorom ten bieg również wymagał obrania właściwej taktyki i umiejętnego gospodarowania siłami, bowiem danie z siebie wszystkiego już na starcie mogło nie dać najlepszego wyniku. Najlepsi zawodnicy ukończyli zawody w granicach 7 minut. Na tym dystansie zdecydowanie najlepsi okazali się przedstawiciele Sochaczewa. Biegacze z tego miasta zajęli wszystkie trzy miejsca na podium. Pierwszy linię mety minął Tomasz Mikulski, drugim był Adam Ząbczyński, a na trzecim miejscu zawody ukończył Łukasz Winnicki.

16

Bieg Główny – 1 km trasy

Po zakończeniu Biegu Pamięci, na starcie stanęli biegacze zapisani na Bieg Główny na dystansie 5 km. Start tego biegu poprzedziła rozgrzewka poprowadzona przez dwie przedstawicielki West Site Fitness Club, który był jednym partnerów naszej imprezy. Na starcie biegu stanęło łącznie 125 uczestników, w przeważającej części mieszkańcy miasta Żyrardowa, ale również m.in. Sochaczewa, Skierniewic, Góry Kalwarii oraz Warszawy. Już na pierwszym kilometrze ukształtowała się czołówka biegu złożona z zawodników, między którymi rozegrała się walka o zwycięstwo. Najlepszy okazał się Piotr Wijata z miejscowości Przysucha z czasem 17:09 minut. Na drugim miejscu uplasował się żyrardowianin Artur Kurek. Trzecie miejsce na podium przypadło Jackowi Rubikowskiemu, również mieszkańcowi Żyrardowa (zobacz pełną listę wyników). Jak wiadomo nie tylko zwycięstwo się liczy, ale udział i sama radość z biegania, serdecznie gratulujemy więc wszystkim uczestnikom obydwu biegów.

18

Bieg Główny – 2,5 km trasy

Oprócz wspomnianych zwycięzców uhonorowany został także najstarszy uczestnik niedzielnych zawodów, Jan Kocimski (67 lat) z Sochaczewa, który ukończył bieg na dystansie 5 km.

Zwycięzcy obydwu biegów zostali uhonorowani pucharami, natomiast wszyscy którzy ukończy zawody otrzymali pamiątkowe medale oraz koszulki nawiązujące do historycznych Bohaterów. Biegowe uczczenie Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych spotkało się z dużą sympatią mieszkańców miasta oraz wysoką frekwencją wśród biegaczy oraz kibiców, co nas niezmiernie cieszy.

17

Od lewej: Jacek Mitrowski (prezes Stowarzyszenia Żyr.A.F.A. Żyrardów), Jacek Rubikowski (III miejsce w b.g.), Piotr Wijata (I msc.), Artur Kurek (II msc.), Wojciech Jasiński (Prezydent Miasta Żyrardowa), Marcin Rosiński (Przewodniczący Rady Miasta Żyrardowa)

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji całej imprezy, tj. Powiatowej Komendzie Policji w Żyrardowie, Straży Miejskiej w Żyrardowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Żyrardowie, pracownikom Centrum Kultury, West Site Fitness, Muzeum Mazowsza Zachodniego, nieocenionym harcerzom, a przede wszystkim naszym wspaniałym członkom i sympatykom Stowarzyszenia Żyr.A.F.A. Żyrardów. Wielkie dzięki!